Rzeźba aniołka w domu kultury

Co do zobaczenia w Cybince?

Kultura ziemi lubuskiej jest tak szeroka, że w zasadzie nie da się w jednym tekście wymienić wszelakich miejscowości, jakie znajdują się w granicach tegoż malowniczego regionu w naszym pięknym kraju. Niemniej jednak postanowiliśmy wziąć dzisiaj w niniejszym tekście mocno pod lupę jedną z ciekawszych miejscowości tam usytuowanych i to jej przyjrzeć się znacznie bliżej i wnikliwiej, omawiając przede wszystkim jej obiekty kulturalne, ale także i zabytki oraz ciekawe punkty na jej mapie warte obejrzenia, będąc w ziemi lubuskiej chociażby przejazdem. O czym mowa? Mamy tu na myśli zwłaszcza Cybinkę, którą wiele osób na pewno dobrze kojarzy z historycznego punktu widzenia, bowiem to właśnie tam rozpoczęły się działania w ramach intensywnych walk wojennych w drugiej wojnie światowej. Bitwy pod Cybinką są rozpamiętywane po dziś dzień.
Cybinka z kulturalnego punktu widzenia natomiast dysponuje szerokim wachlarzem miejsc wartych obejrzenia. Przede wszystkim znajduje się tam Stadion Miejski, z którym powiązana jest lokalna Syrena, czyli Gminny Klub Sportowy funkcjonujący w granicach Cybinki przeszło kilka dekad, bowiem od 1949 roku, kiedy to klub został założony.

Z czasem, w 2016 roku doszło do jego reaktywacji. Warto również wspomnieć o tym, że Cybinka ma ciekawe zabytki, do jakich zalicza się z kolei cmentarze, w tym komunalny żydowski cmentarz, ale także park pałacowy i kompleks pałacowy, czy też dawny zespół młyński. Większość zabytkowych obiektów ulokowanych na terenie miejscowości Cybinka posiada charakter stricte klasycystyczny.