Zabytkowa wiejska pompa w Cybince

Cybinka – informacje główne

Czy słyszałeś kiedykolwiek o miejscowości zabawnie zwanej Cybinką? Jeżeli nie, czas najwyższy poznać tę ciekawie prezentującą się wizytówkę regionu lubuskiego. Czym się ona odznacza? Co ją wyróżnia? Co takiego ma ona w sobie na tyle charakterystycznego, że zdecydowaliśmy się poświęcić jej szeroką uwagę w niniejszym artykule? Dowiesz się o tym poniżej.
Cybinka jest to miejscowość ulokowana na terytorium województwa lubuskiego. Z języka niemieckiego określa się ją terminem Zebinka od Ziebingen. Jest to jedno z najbardziej specyficznych miast tego obszaru geograficznego, tzn. mowa tu ok całym województwie lubuskim. Generalnie rzecz biorąc, jest to teren należący do współczesnego powiatu słubickiego, niemniej jednak, kiedyś, to jest jeszcze przed wprowadzeniem w życie reformy administracyjnej z 1999 roku, Cybinka stanowiła miejscowość, która była przypisana dawnemu województwu zielonogórskiemu.

Miało to miejsce w zasadzie od 1975 do 1998 roku. Dziś jako Cybinkę rozumie się natomiast gminę miejsko-wiejska. Jak wskazują na to najświeższe dane statystyczne, na obszarze omawianej w niniejszym tekście Cybinki znajduje się prawdopodobnie około trzech tysięcy mieszkańców, więc jak na obszar geograficzny odwiedzany chętnie z turystycznego punktu widzenia, raczej nie jest to szczególnie liczebna miejscowość. Jeśli mowa o historii, to Cybinka stanowiąca dzisiaj dość mocno rozpowszechnione miejsce na mapie województwa lubuskiego, powstała rzekomo już w końcówce piętnastego stulecia. Miało to miejsce w roku dokładnie 1472.
Autor artykułu: Wycieczki w Tatry Wysokie z przewodnikiem