Maki na łące

Cybinka od strony historycznej

Teoretycznie wiadomo, że takowa miejscowość na geograficznej mapie Polski rzeczywiście jest, ale w praktyce większość ludziwtopki do wyprasek chyba nie ma nawet zielonego pojęcia, czy i gdzie Cybinka istnieje. Dlaczego zatem w niniejszym tekście postanowiliśmy uczynić ją główną bohaterką naszego artykułu? Powód jest prosty – Cybinka jest niesamowicie ciekawa zarówno ze względu na jej historyczne, dość zawiłe koleje losu, jak również z czysto kulturalnych pobudek – mimo, iż jest to zwykła gmina miejsko-wiejska, w Cybince nie będzie nudził się bez wątpienia żaden turysta, a na pewno żywo zainteresuje się nią każdy, kto pasjonuje się historią.
Miejscowość tu opisywana stworzona została w roku 1472, wówczas bowiem zyskała nazewnictwo niemieckie Ziebingen, a z czasem dopiero przekształcona została w Cybinkę. Ogólnie rzecz biorąc jej władcą był Wilhelm von Finckenstein, zaś z czasem przeszła ona w posiadanie rodu pruskiego, który Cybinkę postanowił wykupić od Wielhelma. Rzeczywiście to jednak rodzina Finckenstein przyłożyła się najbardziej do rozwoju charakteryzowanej tu miejscowości, co w szczególności wynikało z faktu że z polecenia wyżej wymienionego Wilhelma, pełniącego funkcje prezydenta rejencji francuskiej, doszło do wybudowania potężnego pałacu klasycystycznego. Był on tuż obok równie imponującego parku krajobrazowego, który początkowo pełnił funkcję regularnego w swym układzie parku przypałacowego.

Ostatecznie jednak jego charakter i styl zmieniony został na park krajobrazowy. W roku 1845 natomiast doszło do odkupienia Cybinki przez ród pruski, a po dwunastu latach ponownego jej przejścia w ręce rodu Finckenstein. Generalnie to ta rodzina właśnie zamieszkiwała w Cybince aż do 1945 roku.
Autor artykułu: Insulinooporność Niepołomice