Róża i flet na zielonym suknie

Kultura w Cybince

Cybinka – nazwa odnosząca się do jednej z polskich miejscowości geograficznych, która została założona stulecia temu na terenie województwa lubuskiego. Przed podziałem administracyjnym na mocy reformy z roku 1999, Cybinka, o której tutaj mowa, przynależała do dawnego, niegdyśmasaż klasyczny Poznań funkcjonującego województwa wałbrzyskiego. Jest to stosunkowo niewielka w swym obszarze i wydaje się być mało znacząca kulturalnie gmina miejsko-wiejska, ale jednak, jest w niej mnóstwo rozmaitych ciekawych punktów wartych obejrzenia. Tak to zresztą było w Cybince już stulecia temu, kiedy miejscowość trafiła we władanie niejakiego Wilhelma von Finckensteina.
To właśnie dawny prezydent francuskiej rejencji, czyli Wilhelm von Finckenstein zdecydował się na ożywienie Cybinki od strony czysto kulturalnej. To on odkrył niesamowity potencjał tego właśnie miejsca na geograficznej mapie Polski, w konsekwencji czego zdecydował się na stworzenie nieprawdopodobnie pięknego, potężnego i przyciągającego turystów i zainteresowanych szeroko rozumianą architekturą – pałacu klasycystycznego w swym stylu.

Niedaleko tego pałacu, a w zasadzie śmiało można stwierdzić, iż tuż przy nim, pojawił się także niewiele później gigantyczny wielkością park, który charakteryzował się z kolei regularnym układem. Przez blisko połowę bieżącego stulecia pracowano nad tym, żeby z owego parku przy pałacu stworzyć imponujący rozmiarowo i estetycznie park krajobrazowy z prawdziwego zdarzenia. Finałem finałów – udało się. Wystarczyło parę następnych lat, aby Cybinka została wykupiona od Wilhelma przez pruskich władców. Z czasem jednakże, a dokładniej rzecz biorąc po dwunastu latach, miejscowość na nowo wkroczyła w granice terytoriów posiadanych przez ród Finckenstein.
Autor artykułu: masaż Poznań