Piękny wiejski kościół

Kulturalne punkty na mapie Cybinki

Czy wiesz, gdzie znajduje się malownicza miejscowość polska jaką jest niejaka Cybinka? Jeżeli nie, zapraszamy do lektury naszego wirtualnego poradnika i zarazem swego rodzaju internetowego przewodnika poświęconego tytułowej Cybince. Na podstawie tego, co zawarliśmy w dalszych akapitach niniejszego tekstu, z pewnością domyślisz się, dlaczego akurat tę stosunkowo niewielką miejscowość w naszym pięknym kraju postanowiliśmy wziąć pod uwagę w głównej mierze. Otóż, jak się okazuje ta prosta miejscowość posiada mnóstwo ciekawych kulturalnych elementów przesądzających o tym, że do Cybinki warto jest się udać nawet niezależnie od pory roku.
Nim jednak przejdziemy do konkretnej charakterystyki tego, co posiada w sobie opisywana tu miejscowość Cybinka, obowiązkowo przybliżymy parę istotnych i podstawowych faktów geograficznych na jej temat – mowa tu między innymi o tym, że Cybinka umiejscowiona jest na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego, czyli współczesnego terenu województwa lubuskiego.

Cybinka była i jest chętnie odwiedzana z sprawą przepięknego pałacu klasycystycznego, który wybudował na jej obszarze jej dawny właściciel – prezydent rejencji francuskiej Wilhelm von Fickenstein. To jego rodzina zamieszkiwał w Cybince mniej więcej do 1945 roku. W czasie przed wojną na terenie omawianej tu miejscowości zaczęto intensywnie tworzyć kopalnię głębinową węgla brunatnego, która także rozsławiła Cybinkę na tle wielorakich innych miejscowości. Wraz z początkiem stulecia dwudziestego z kolei stworzono linię kolejową.